RESİMLİ NAMAZ ANLATIMISABAH NAMAZIÖĞLE NAMAZI

İKİNDİ NAMAZIAkşam Namazı Kılınışı (Resimler eklenecek)

Akşam namazı 5 rekattır. Sırasıyla 3 rekat FARZ 2 rekat sünnet kılınır. Diğer namazlarında sünnetler önce kılındığı halde, akşam namazlarında FARZ önce kılınır.

Kaametten sonra (... Akşam namazının 3 rekat farzına niyet...) edilir. İlk rekat bitip de oturunca, yalnız (Ettehiyyatü) okunur ve (Allahü Ekber) diyerek 3 ncü rekata kalkılır.

Besmelesiyle (Fatiha) okunur ve başka bir şey ilave edilmeden, rüku ve secdelere geçilir. Son oturuşta, Ettehiyati Allahümme Salli, Barik, Rebanü atina, Rabbenagfirli...ler okunup selam verilir.

Sonra (...Akşam namazının 2 rekat sünnetine...) niyet edilir ve aynen sabah namazının sünneti gibi kılınır.

YATSI NAMAZI
VITIR NAMAZI (SELATI VITIR) NASIL KILINIR?

Vitir namazı 3 rekattır. 3 rekatı da birden kılınır. Vakti, yatsı namazının vaktinin aynıdır. Yani aynı müddeti içinde kılınabilir. Yalnız mutlaka yatsı namazından sonra kılınır. Çünkü Vitir namazı (itikatımıza) göre vaciptir. Bu sebeple farz namazlarından sonra kılınır. Terkolunması caiz değildir. Kaza dahi vaciptir. Şimdi kılınışını öğrenelim:

Önce (...3 rekatlık vitir namazını) kılmaya niyet ederiz. Bildiğiniz şekilde ilk 2nci rekatı tamamlayıp otururuz. (Ettehiyyatü) yü okuduktan sonra (Allahü Ekber) diyerek üçüncü rekata ayağa kalkarız.

Besmelesiyle beraber Fatihayı okur, sonra besmelesiz bir sure ilave ederiz. Sure bitince, ellerimizi sarkıtmadan tekrar kulak memelerimize kadar kaldırır (kadınlar ise omuz başlarına) ve başlangıçtaki gibi (ALLAHÜ EKBER) diyerek tekbir alırız. Sonra ellerimizi sarkıtmadan tekrar göbek altına bağlayıp, (Kunud duasını okuruz.)

Sonra ruku ve secdeler yapılır. Son oturuşta, bildiğimiz Ettehiyyatü Allahümme Salli, Barik, Rabena, Atina, Rabbenagfirli... leri okuyup selam veririz.UMARIM FAYDALI OLMUŞTUR.

Allah’A (CC) EMANET OLUN.

SELAMETLE.